Dragi naši kreativci,
danas obilježavamo četiri godine od snažnog potresa koji je Zagreb uzdrmao do temelja, u kojem su oštećene mnoge kuće i stanovi te vrijedne institucije, među kojima i Muzej za umjetnost i obrt.
Zgrada Muzeja trenutno je u obnovi, a kao što možete i naslutiti – prilika da obnovimo zgradu ujedno će biti prilika da vam predstavimo novi stalni postav Muzeja! Stalni postav, i sam naziv već šapuće, odnosi se na izložbu vrlo dugog trajanja (ponekad i desetljećima!) koja predstavlja najzanimljivije i najposebnije predmete koje jedan muzej čuva.
Kako će izgledati taj novi stalni postav? Hoće li, kao i onaj do sada, pratiti tijek i smjene stilskih razdoblja, ili će predstaviti tematske cjeline koje će prezentirati najbolje od muzejskih zbirki? Koje su najluđe želje koje priželjkujete od obnovljenog Muzeja za umjetnost i obrt? Hoće li stalni postav, možda, imati izložbenu prostoriju posvećenu igračkama?
Naš današnji kreativni zadatak stoga smo posvetili vašem zamišljanju novog, obnovljenog Muzeja! Zamislite da ste kustos našega Muzeja, sa zadatkom da opremi izložbenu dvoranu posvećenu umjetnosti i dizajnu 20. stoljeća. Govorimo, dakle, o vremenu koje je obilježila značajna promjena u dostupnosti uporabnih predmeta, koji su pritom bili pomno oblikovani (dizajnirani), te izniman tehnološki razvoj koji je kao nikada ranije unaprijedio komunikaciju i razmjenu informacija. U kućanstva tako ulaze telefoni, televizori, fotoaparati, a namještaj se prilagođava modernim potrebama građana.
Za vašu smo izložbenu dvoranu odabrali dvadesetak predmeta iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt, koje možete ugraditi u svoj novi stalni postav. No oprez! Među predmetima se nalaze i uljezi koji ne odgovaraju tom razdoblju, koji su ponekad i stoljećima stariji od razdoblja o kojem govorimo. Možete li prepoznati koji su predmeti nastali u 20. stoljeću, a koji u prethodnim razdobljima? Govore li predmeti nastali u posljednjih 120-ak godina drugačijim likovnim jezikom od onih iz prethodnih stoljeća? Koje su karakteristike te likovnosti? (Ako pak sami želite odabrati svoje predmete, slobodno ih potražite u digitalnom repozitoriju našeg Muzeja!)
Uzmite A4 papir te ga položite vodoravno. Flomasterom iscrtajte linije geometrijske perspektive koje će naznačiti zidove izložbene prostorije, kako vidite na slici. Odaberite predmete iz fundusa Muzeja te isprintajte njihove fotografije na običnom papiru (pritom pripazite na omjere veličine predmeta – telefoni obično nisu veći od ormara). Isprintane slike predmeta potom izrežite, pa svoju izložbenu prostoriju opremite tehnikom kolaža! Zalijepite papir u boji preko pojedinih ploha kako biste obojali poneki zid, a svoje predmete rasporedite u prostoru, i pripremite za lijepljenje.
Naravno, svaki izložbeni postav sadrži i opremu koja ističe i čuva muzejske predmete – poput postamenata („postolja“ na kojima se nalaze izlošci), podesta (uzdignutih dijelova na kojima se nalaze veći izlošci, poput namještaja) i vitrina (staklenih „ormara“ koji čuvaju malene i posebno vrijedne predmete od prašine i dodira). Stalni postavi sadrže i legende – kratke tekstove koji donose osnovne informacije o predmetu (naziv, autora, vrijeme nastanka, materijal od kojeg su izrađeni). Legende su ponekad i dulji uvodni tekstovi koji donose zajedničku priču o izlošcima u prostoriji – kakva ih prošlost povezuje, što se događalo kada su nastajali i što nam danas govore.
Prilikom postavljanja stalnog postava valja paziti da su zastupljene sve zbirke Muzeja, a posebnu pažnju posvetite i njihovom rasporedu u prostoriji. Kako će se prostorom kretati posjetitelj, što će prvo spaziti kada dođe u vašu izložbenu dvoranu? Što mu svojim stalnim postavom želite prenijeti?
Ovako smo mi zamislili jedan mogući postav, no ispunili smo ga i predmetima „mamcima“ – možete li ih prepoznati? Veselimo se vašim stalnim postavima, a i željama za budući Muzej za umjetnost i obrt, koje nam možete poslati na e-mail: edukacija@muo.hr!