Umjetnici i obrtnici od davnina su stvarali predmete koji su slavlje blagdana Uskrsa činili svečanijim i raskošnijim. Tako su, primjerice, slikari i kipari nerijetko prikazivali postaje križnoga puta, ilustratori i dizajneri oblikovali su prigodne naslovnice novina i časopisa te kreirali brojne čestitke, fotografi su snimali proljetne motive, keramičari i zlatari izrađivali stalke za jaja, a pisanice su izrađivane čak i od tekstila i – pazite – stakla!
Fundus Muzeja za umjetnost i obrt bogat je predmetima koje vežemo uz tradiciju slavljenja Uskrsa, a koji svjedoče o životu plemstva i građanstva na ovim prostorima. Nadahnuti sunčanim danima i šarenim proljetnicama koje su ispunile livade i grane drveća, posebno su nam se svidjeli stalci za jaja u obliku čaški cvijeta iz Zbirke keramike. Primjerci iz našeg Muzeja načinjeni su od kamenine – vrste „fine“ keramike, koja se nakon pečenja obično prevlači glazurom – a nastali su krajem 19. i početkom 20. stoljeća, najvjerojatnije u Mađarskoj ili Sloveniji.
Uskršnji kreativni zadatak stoga smo posvetili izradi rascvjetanih stalaka za pisanice! Dok je rad s keramikom podosta zahtjevan, jer se predmeti od gline moraju peći u posebnim pećima na iznimno visokim temperaturama, u izradi naših rascvjetanih stalaka posegnut ćemo za nešto jednostavnijim materijalima. Naš je izbor bio JumpingClay, posebna masa za oblikovanje koja se suši na zraku, a da pritom ne nastaju pukotine i masne mrlje. Međutim, stalci se mogu oblikovati i u glinamolu, koji se kasnije može obojiti temperama ili tušem, a ovisno o željama i doraditi lakom.
Budući da se glinamol nakon otvaranja počinje sušiti, isplanirajte kako ćete ga oblikovati i procijenite koliko će vam mase trebati. Pripremna skica stalka za pisanice – dobrim starim papirom i olovkom – najbolje je rješenje! Također, prije početka izrade zaštitite radnu površinu, a kao podlogu za oblikovanje preporučujemo masni papir za pečenje na koji se glinamol neće lijepiti. Za oblikovanje stalka nije potreban poseban alat – dovoljna je spretnost vaših prstiju, a za veću preciznost možete se poslužiti i kuhinjskim priborom za oblikovanje kolača (valjak, nožići, kalupi i drugo).
Izradu stalka za pisanice započnite oblikovanjem stošca koji će činiti bazu čašice. Želite li šuplje dno baze, izvaljajte glinamol u oblik plašta koji potom obavijte oko stošca od aluminijske folije – on će služiti kao privremeni potporanj, a kasnije ga možete izvaditi. Nakon što ste oblikovali konstrukciju baze-stabljike, možete ju dodatno ukrasiti biljnim (i životinjskim) motivima – listovima, trnjem, viticama penjačica, a možda i pokojom bubamarom ili leptirom koji su se ondje našli. Kada ste dovršili bazu, istom tehnikom s aluminijskim stošcem oblikujte čašku cvijeta, te ju preokrenutu spojite na bazu uz nekoliko kapi vode. Pažljivo oblikujte latice i lapove cvijeta.
Dovršeni stalak za pisanice postavite na suho mjesto i ostavite ga da se suši dan ili dva ako su stijenke tanje, a oko tjedan dana ako su deblje. Stalak potom obojite temperama ili tušem – rascvjetajte svoje stalke bojama proljeća – te nakon sušenja u njega položite svoju omiljenu pisanicu!
Veselimo se vašim stalcima za pisanice, a njihove fotografije nam možete poslati na e-mail adresu: edukacija@muo.hr!