Oko za portrete Marije Braut

Drage naše male i velike umjetnice, kreativke i radoznalke,

kreativnu radionicu za Međunarodni dan žena posvećujemo jednoj od najistaknutijih hrvatskih fotografkinja, čiji su radovi zastupljeni u fundusu Muzeja za umjetnost i obrt – Mariji Braut!

Jeste li čuli za ovu fotografkinju ili možda već znate nešto o njoj? Marija Braut (1929. – 2015.) fotografijom se počela baviti 1967. godine, kao učenica i suradnica u fotografskom atelijeru velikog Toše Dabca, u 38. godini života! Pa, ako su vam ikada rekli da ste već prestare za okušati se u nečem novom, zaigrati se i prepustiti se nepoznatom, znajte da je Marija odavno dokazala suprotno! Kroz rad s Dabcem postala je nasljednica zagrebačke škole fotografije, a njezinu crno-bijelu fotografiju odlikuje jasno kadriranje i česta upotreba sfumata. Jasno kadriranje odnosi se na precizno smještanje prizora koji se fotografira u okvir kadra, dok korištenje sfumata (talijanski „zamagljen“) podrazumijeva fotografiranje bez oštrog fokusa, koje stvara meke, zamagljene tonove i rasplinute obrise. Fotografirala je krajolike i baštinu Zagreba, Dalmacije i Zagore, kulturna događanja i portrete.

Marija Braut, Autoportret, fotografija, 1971.

Upravo su njezini portreti posebno zanimljiva tema. Naime, Marija je nekoliko godina radila kao fotografkinja u Galerijama grada Zagreba, gdje je snimala za kataloge i portrete umjetnika, te je kasnije kao samostalna fotografkinja surađivala s brojnim kazalištima i kazališnim manifestacijama. Kako snimiti portret glumca, književnika ili likovnog umjetnika? Kako prikazati karakter neke osobe, njezino zanimanje, interese ili baš ono nešto što ju čini posebnom? Fotografijom u atelijeru, u trenutku izvedbe, s krupnim kadrom lica koji u očima i naborima otkriva i najskrivenije osjećaje?

Nadahnut Marijom Braut, naš današnji kreativni zadatak je portretna fotografija! Razmislite o nekoj osobi koju dobro poznajete – članu obitelji ili prijatelju – te snimite fotografiju koja dobro odražava neku stranu njene osobnosti. Hoće li portretirana osoba gledati u objektiv ili biti nesvjesna vaše kamere, hoće li se nalaziti u ambijentu koji ju posebno obilježava ili će naglasak biti na crtama njenog lica – izbor je u potpunosti na vama!

Veselimo se vašim fotografijama koje nam možete poslati na e-mail: edukacija@muo.hr!

P. S. Ako ste u potrazi za još zanimljivosti o Mariji Braut, možda će vas iznenaditi da je, prema dokumentarnom filmu o njenom životu i radu, upravo ona bila prva Zagrepčanka koja je sredinom 1960-ih nosila traperice! Fotografije Marije Braut, kao i radove brojnih drugih zanimljivih umjetnica iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt, možete otkriti na našem Digitalnom repozitoriju.