Grad na grafici

Posljednji je tjedan izložbe „Marijan Detoni: Od skice do matrice“ koju Muzej za umjetnost i obrt predstavlja gostovanjem u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci. Izložba donosi priču o grafičkim radovima Marijana Detonija nastalima u međuratnom razdoblju, te pruža vrijednu priliku za upoznavanje najmlađih posjetitelja s medijem grafike i opusom našeg velikog umjetnika. U suradnji Pedagoškog odjela MUO, Gradskog muzeja Križevci i učiteljice likovne kulture Ane-Marije Smoljanec, izložbu su u srijedu, 7. veljače posjetili i učenici 6. razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Križevci. Muzejske pedagoginje Marta Kuliš i Petra Galović učenike su provele kroz izložbu te održale radionicu pod nazivom „Grad na grafici“.

Marijan Detoni svoje je grafičke mape „Ljudi sa Seine“ (1934.) i „Tračnice“ (1941.) izveo u tehnici linoreza, a malim su grafičarima kao inspiracija za motive poslužili gradovi u kojima je Detoni živio, u kojima je studirao, radio ili koje je posjetio – Križevci, Zagreb, Vukovar, Pariz, Karlovac… Umjesto ploče linoleuma, čijom obradom nastaje linorez koji se ubraja u tehnike dubokog tiska, matrice na radionici zamijenila je mekana i podatna pjena kapafixa. Kako je protekla radionica i kako su ispale grafike šestaša Osnovne škole „Vladimir Nazor“ možete pogledati u fotografijama u nastavku, a poželite li se i sami okušati u mediju grafike – donosimo vam detaljna uputstva!

Sve što vam je potrebno za izradu grafika su kapafix, tempera, kistovi, štapići za ražnjiće i malo deblji papir koji dobro upija boju.

Kapafixu skidamo gornji, kartonski sloj tako da ne oštetimo pjenastu podlogu koja se nalazi ispod. Na pjenastu podlogu pomoću štapića za ražnjiće utiskujemo željene oblike, poput motiva grada koje se nalaze i na Detonijevim grafikama (zgrade, ulice, mostovi, rijeke, tvornice, cigleni zidovi, simboli gradova…). Kada smo utiskivanjem dovršili sliku, umočimo kist u temperu i premazujemo čitavu površinu kapafixa, pazeći da boja ne uđe u linije i površine koje smo udubili (pritom će nam pomoći ako nanesemo manje boje). Imajte na umu da će otisak slike koju izdubite biti u „negativu“ (izdubljene će površine ostati bijele, a ostatak crn), te da će slika biti zrcalna, pa ako želite napisati kakav tekst zapišite ga kao da ga gledate u ogledalu. Premazanu „matricu“ otiskujemo na papir i – dobili smo našu prvu grafiku! Gotovu matricu moguće je koristiti puno puta, a može se i doraditi po potrebi. U donji lijevi kut papira možete napisati broj otiska (primjerice, „1/3“ označava prvi od ukupno tri otiska), a u donji desni oznaku E.A. (označava „ediciju autora“).

Nakon radionice, požurite u Likovnu galeriju Gradskog muzeja Križevci gdje izložba „Marijan Detoni: Od skice do matrice“ ostaje otvorena do subote, 10. veljače 2024.