U Križevcima, rodnom gradu istaknutog hrvatskog grafičara i slikara Marijana Detonija, u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci otvorena je izložba grafičkih radova naziva Marijan Detoni: Od skice do matrice koje je pripremana više od dvije godine, a koja je svoju zagrebačku premijeru imala u prosincu prošle godine.
Izložbu je otvorio koprivničko-križevački župan Darko Koren u prisustvu zamjenika gradonačelnika Grada Križevaca Danijela Šaška, ravnatelja Muzeja za umjetnost i obrt Sanjina Mihelića, ravnateljice Gradskog muzeja Križevci Tee Hatadi, autorice i kustosice dr. sc. Antonie Došen i kustosice Mihaele Cik, te brojnih Križevčanki i Križevčana koji su oduševljeno dočekali izložbu svog sugrađanina.
“Iznimna mi je čast predstaviti grafičko stvaralaštvo Marijana Detonija koji se ovom izložbom vraća u svoj rodni grad. Muzej za umjetnost i obrt je zahvaljujući svom predanom muzeološkom radu dobio tu čast da bude čuvar nasljedstva Marijana Detonija. S vremenom se moja ideja o pisanju članka o ovim nevjerojatnim grafičkim pločama koje javnost do sada nije vidjela, prelila u ideju da se napravi jedna studijska izložba o Marijanu Detoniju”, istaknula je dr. sc. Antonia Došen, voditeljica projekta i autorica koncepta izložbe.
Izložba Marijan Detoni: Od skice do matrice pripremana je više od dvije godine, nakon što su obitelj Percl i gospođa Dagmar Löffler-Badžek donirali originalne grafičke ploče Zbirci grafike Muzeja za umjetnost i obrt, a prikazuje raspon njegova grafičkog stvaralaštva međuratnog razdoblja i netom nakon njega. Prikazuje originalne matrice i grafike dviju linoreznih grafičkih mapa od kojih je jedna svojom važnošću temelj hrvatske međuratne grafike, a to su „Ljudi sa Seine“ koje je Marijan Detoni izradio i otisnuo nadahnut svojim studijskim boravkom u Parizu 1933. i 1934. godine. Drugi grafički ciklus, manje poznat javnosti, posebnost je ove izložbe. Riječ je o grafičkim pločama izvedenima u linoleumu nazvanim „Tračnice“ nastalim 1941. godine u kojima je prikazao tragično putovanje vlakom, a koje je javnosti zbog činjenice da ih nije odmah otisnuo ostalo uglavnom nepoznato.
Radovi Marijana Detonija neprocjenjivo su vrijedna građa za povijest hrvatske grafike kao i za poznavanje njegova rada i djela kao jednog od najistaknutijih grafičkih stvaralaca između dva svjetska rata“, naglasila je kustosica Došen.
Voditeljica projekta i autorica koncepta izložbe je dr. sc. Antonia Došen. Kustoski tim čine kustosice Antonia Došen i Mihaela Cik, a vizualni identitet izložbe potpisuje Tessa Bachrach-Krištofić. Stručni suradnik na izložbi je izv. prof. dr. art. Miran Šabić. Izložbu prati istoimeni katalog čiji dizajn potpisuje Tessa Bachrach-Krištofić.
Izložba će u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci biti otvorena do 10. veljače 2024. godine.
Fotografije: Srećko Budek, MUO