30. lipanj 2020., 20 sati
Ansambl Antiphonus i Renata Pokupić u MUO
Završetak razdoblja predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU obilježit će dva koncerta Ansambla Antiphonus u MUO pod umjetničkim vodstvom Tomislava Fačinija, kojima će se pridružiti mezzosopranistica Renata Pokupić.
Koncerti će biti emitirani uživo na Youtube kanalu Ansambla Antiphonus.
Ansambl Antiphonus i Renata Pokupić u MUO
Završetak razdoblja predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU obilježit će dva koncerta Ansambla Antiphonus u MUO pod umjetničkim vodstvom Tomislava Fačinija, kojima će se pridružiti mezzosopranistica Renata Pokupić.
Koncerti će biti emitirani uživo na YouTube kanalu Ansambla Antiphonus.PRVI KONCERT predstavlja tri lamenta. Ženske tužaljke u formi kantate bile su popularne u barokno doba jer su
skladateljima omogućavale izraziti različite raspone snažnih osjećaja izazvanih nekim oblikom povrede.
Dok u Händelovom dramatičnom okruženju Lucrezia traži osvetu zbog nasilja te šalje nasilnika u Had gdje ga želi nastaviti vječno goniti poput furije, Monteverdijeve heroine padaju u tihi očaj. Njihova patnja nas podsjeća ponekad na suvremeni način izraza u poznatoj Ne me quittez-pas a ponekad je bol toliko jaka da heroine gube kontakt sa stvarnošću. Kantatu Lucrezia izvest će Renata Pokupić, koja je poznata u Velikoj Britaniji i Francuskoj upravo po sposobnosti dubokog proživljavanja likova u izvedbama Händelovih djela.
C. Monteverdi: Lamento d’ Arianna – Ansambl Antiphonus, Tomislav Fačini
G. F. Händel: Lucrezia – Renata Pokupić mezzosopran, Pavao Mašić čembalo, Lea Sušanj Lujo violončelo
C. Monteverdi: Lamento Della Ninfa -Ansambl Antiphonus, Tomislav Fačini
DRUGI KONCERT sačinjavaju skladbe iz razdoblja sedamnaestog stoljeća, nastale od skladatelja koji su na različite načine bili povezani uz hrvatske krajeve: Filipa Vranjanina, Ivana Lukačića, Vinka Jelića i Tomasa Cecchinija. Ansambl Antiphonus izvest će ove glazbene bisere pod umjetničkim vodstvom Tomislava Fačinija.
Lukačićevi ranobarokni moteti, pa i Jelićevi i Cecchinijevi, bili su pretiskavani u onodobnim antologijama, njihova je glazba nalazila puta od portugalskoga kraljevskog dvora do londonskih trgovina muzikalija i privatnih zbirki poljskih plemića, nailazeći pritom na različite recepcije… “, piše muzikolog dr. Ennio Stipčević, a umjetnički voditelj ansambla Antiphonus Tomislav Fačini dodaje o skladbama da su “tiskane u najviđenijih izdavača, zagubljene i ponovno pronađene u najudaljenijim krajevima Europe, u svoje vrijeme kao danas svježe, moderne, u trendu, ali i s egzotičnim prizvukom tipičnim za svoje podneblje – u najširem europskom kontekstu, nude nam glazbenu poslasticu vještinom domaćice koja u raznim uvjetima sprema carske gozbe.”
Jelić: Audivi vocem
Lukačić: Canite et psallite
Jelić: Probasti Domine
Lukačić: Quam pulchra es
Cecchini: sonata VIII
Cecchini: O vaga eterna aurora
Monteverdi: Hor che il ciel e la terra
Lukačić: Panis angelicus
Monteverdi: Si dolce e tormento
Cecchini: Laudate Dominum
Vranjanin: Ne le tue braze